Антимонопольний комітет України ще з 2020 року займається дослідженням ринку цементу та монополію

Ще в 2019 році наша держава запровадила імпортні мита на цементний клінкер та портландцемент з РФ, Білорусі та Молдови. Основна мета – боротьба з демпінгом. За рік дії подібних обмежень спеціалісти заговорили про негативний вплив на ринок та фактичне створення картелю, куди входить одразу декілька цементних заводів. За час дії мита картель сам підвищив ціни на свою продукцію, не даючи конкурувати іншим виробникам будматеріалів.

В 2020 році Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (МКМТ) на своєму засіданні вирішила, що потрібно почати розслідування, яке стосується імпорту цементу з Туреччини. Додатково були встановлені квоти на імпорт сірчаної кислоти. На п’ятирічний термін було встановлене антидемпінгове мито:

  1. Молдова – 94,46%;
  2. Білорусь – 57,03%;
  3. РФ – 114,95.

В січні 2021 року Окружний адмінсуд Києва відмовив у задоволенні позову керуючої компанії, яка входить до холдингу «Білоруська цементна компанія» та всіх, хто займається імпортом її продукції.

Суть позову полягала у скасуванні вищезгаданих мит, які було визнано справедливими. Основна причина – суд встановив необхідність захисту прав українських виробників цементу від демпінгової політики конкурентів з РФ, Молдови та Білорусі. Невмотивоване заниження цін шкодило українським компаніям.

Справи внутрішнього картелю

В Україні діє асоціація «УкрЦемент», куди входять формально українські компанії з ірландськими та німецькими власниками. Даний картель диктує умови виробникам бетону та залізобетонних конструкцій. В результаті подібних зловживань український цемент втричі дорожчий за європейські аналоги, але якістю помітно поступається.

На даний час невідомо, яка стадія розслідування діяльності «УкрЦементу» зараз. Чи були зроблені висновки з діяльності цього картелю чи нічого не було зроблено взагалі. На офіційному сайті антимонопольного комітету взагалі немає ніяких уточнень з цього приводу.

В найближчий час може постати необхідність зміни керівництва АМКУ та його складу, якщо результатів не буде в подальшому. На https://aeaep.com.ua/info/rynky-z-iakymy-pratsiuie-asotsiatsiia-birzhovi-i-elektronni-majdanchyky/ можна дізнатися більше про альтернативні способи ведення торгів будь-якими ресурсами. Все це робиться прозоро без втручання офіційних органів.